Z únorového zasedání zastupitelstva

Ze zasedání zastupitelstva jsem vybral několik informací. Ty které považuji za důležité a zajímavé. Přidávám pouze základní komentář a čtenáře, kteří se chtějí seznámit s podrobnostmi a s ostatními body programu, odkazuji na podklady a na zvukový záznam. Oboje naleznete opět pouze na www.lodeni.cz.

Městská policie

Na zasedání zastupitelstva jsme přivítali starostu Rudné Lubomíra Kocmana. Přišel informovat o možnosti zavedení služby Městské policie. Tu bychom mohli sdílet s okolními obcemi a díky tomu platit pouze odpovídající podíl nákladů, který Kocman odhaduje v řádu statisíců ročně. O službu jsme projevili předběžný zájem, a proto bude následovat zpracování podrobné cenové nabídky. Považuji za výhodné, že by službu organizoval člověk, který má s takovou činností již zkušenosti, a úředníky naší obce by související administrativa zatížila naprosto minimálně.

Přestupky budou dražší

Zákon ukládá obcím za povinnost vyřizovat některé přestupky svých občanů. Vzhledem ke skutečnosti, že naše obec má obyvatel relativně málo, je pro nás výhodné, aby zmíněnou povinnost za nás vykonávali úředníci v Berouně. Již řadu let tento model funguje a naše obec za služby přirozeně platí. Nyní město Beroun požaduje za vyřizování přestupků zvýšení odměny. Potud je podle mého názoru vše v pořádku. Navýšení je však nezvykle vysoké z původních 200 Kč, resp. 500 Kč za každý přestupek na 2000 Kč. (Podrobnosti naleznete v podkladech pro jednání zastupitelstva.) Vedení bohužel ani nenapadlo o nižším navýšení s MěÚ Beroun jednat a starosta jej zdůvodnil obecným růstem cen a inflací (!) – viz čas 40:40. Rovněž se ani nezabýval výpočtem, o kolik naše roční výdaje stoupnou absolutně. Na základě sdělení správce rozpočtu Ing. Vokála lze pouze odhadnout, že půjde o několik desítek tisíc ročně. Zastupitelé změnu odsouhlasili téměř jednohlasně.

Další krok k průmyslové zóně

Zastupitelé schválili zhotovitele územní studie, která se bude zabývat průmyslovou zónou u dálnice označovanou jako VS2 (viz články v LoDění 3 a 4/2016 a ve Zpravodaji 9 a 11/2017).

Funkcionáři zastupitelstva si přidali

Od začátku roku platí nové nařízení vlády, které stanoví maxima měsíčních odměn neuvolněných členů zastupitelstva (ZO) – viz www.lodeni.cz. Ti svoji funkci vykonávají při zaměstnání a v našem případě jde o všechny zastupitele kromě starosty. Starosta je jediným uvolněným členem ZO a odměna mu je navyšována automaticky. O výši odměn neuvolněných zastupitelů rozhodují samotní zastupitelé. I když do komunálních voleb zbývá pouze pár měsíců, naši zastupitelé nelenili. Odměny ZO navýšilo členům a předsedům výborů na 2000, resp. 3000 Kč, a zejména místostarostce – na maximum 27 500 Kč*). V tomto případě se jedná o 28% nárůst. Pokládám jej s přihlédnutím k následujícím faktům za velmi nešťastný.

Připomeňme, že místostarostka nedávno schválila smlouvu na rekonstrukci WC v Kulturním zařízení za 570 tis. Kč, ve které byly chyby formální i faktické (viz článek Půl milionu do záchoda ve Zpravodaji 12/2017 a záznam z 15. 11., čas 27:40), loni zorganizovala obecní ples v nevhodném termínu jarních prázdnin, podílela se na organizaci stavby povrchů cest na Jánské, kde obec zaplatila o několik milionů více (o stovky procent), než byl původní předpoklad (viz Lodění 1/2016) a nepochopitelně se odmítá s občany podělit o podrobnosti své práce pro obec. Nutno dodat, že s tímto neobvyklým postojem většina zastupitelů souhlasí (viz např. zasedání ZO 28. 6. 2017). Za pozornost stojí rovněž její projev sebereflexe – viz čas 1:37:30, srov. záznam z 15. 11., čas 27:40.

Z diskuse

Výbory dosud zastupitelům nepředaly výsledek kontroly rekonstrukce WC v Kulturním zařízení. Vše ale nasvědčuje tomu, že kontrolují vše ostatní kromě jednotkových cen. To zřejmě považují za komplikované a zbytečné, viz čas 1:39:20 nebo článek předsedy finančního výboru ve Zpravodaji 12/2017.

Kamil Horný, zastupitel

*) Řadovým zastupitelům odměna nevzrostla.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..