Mýty o příjmech obce – doplňující informace

Následující příspěvek napravuje chyby, které vznikly při neoprávněném zásahu do textu článku Mýty o příjmech obce v Loděnickém zpravodaji 12/20. Na stránkách LoDění je samozřejmě zveřejněna správná verze uvedeného článku. Doplňující informací se snažíme čtenáři přiblížit okolnosti, které zveřejnění článku ve Zpravodaji doprovázely.

Vážení čtenáři,

chyby šéfredaktorky redakční rady (RR) Loděnického zpravodaje, kterých se dopustila v souvislosti se zveřejněním mého článku Mýty o příjmech obce (Zpravodaj 12/20), mě přiměly k formulování tzv. doplňující informace. (Jde o opravný prostředek.)

Šéfredaktorka část textu změnila a RR mi jej předala k autorizaci. Se změnami jsem nesouhlasil. Přesto ve Zpravodaji vyšla neautorizovaná podoba článku tak, jak jej upravila šéfredaktorka. Teprve poté jsem zjistil, že bez mého vědomí na poslední chvíli ještě část textu odstranila. Navíc jsem byl přímo jí informován, že všechny změny učinila záměrně. Relevantní důvod jsem se nedověděl.

Uvádím části textu v původním, autorizovaném znění (kurzívou). Text, kterého se změny týkaly, je označen podtržením.

1.

Čas od času patrně každý z nás zaslechne názor, který deklaruje, co je pro obecní příjem zásadní či alespoň významné. Málokdy se ale bohužel dozví také odůvodnění. Naposled na minulém zasedání zastupitelstva 14. 9. padl na financování Loděnice dotaz (viz nahrávku, čas 1:34:40). Odpověď a hlavně komentář, který následoval, byl však místy poněkud nepřesný až zavádějící. Avšak přesvědčivý.

2.

Samotný výpočet není nijak složitý. Kdo byste měl zájem se dovědět podrobnosti, kontaktujte mne. Také upozorňuji, že na webu www.lodeni.cz u článku naleznete užitečné odkazy k tématu.

3.

Došlo k ještě méně významným změnám – k odlišnému členění odstavců a k jejich odlišnému formátování. Změny byly rovněž nařízeny šéfredaktorkou, a to v rozporu s mými korekturami a bez autorizace. S původním textem se můžete seznámit zde.

Význam původních odkazů

Odkazy přispívají k lepšímu seznámení čtenáře s tématem článku. Některé výrazně rozšíří kontext, jiné poskytnou související a doplňující informace a celkově slouží ke kontrole objektivity předkládaného textu. Nelze také zanedbat, že tím autor – i jako člen konkrétního volebního uskupení (v tomto případě LoDění) – usiluje o věrohodnost textu. Ostatně obecní periodikum má přinášet možnost prezentace jednotlivých volebních uskupení, a tato možnost je proto garantována tiskovým zákonem.

Závěrem k práci šéfredaktorky

Šéfredaktorka obešla své kolegy v RR, rozhodovala tedy bez mandátu a záměrně špatně. (RR v této věci vůbec nejednala.) Vylučuji tedy pochybení např. z neznalosti nebo z nedbalosti. Porušila zastupitelstvem schválená Pravidla pro vydávání obecního periodika i obecné právní normy, a to i přesto, že jsem ji na to předem upozornil. Její jednání lze označit za neprofesionální a svévolné. Neděje se tak poprvé.

E-mailovou komunikaci, najdete na zde

Kamil Horný, zastupitel za LoDění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..