Ostře sledované vlaky oslavily v Loděnici 50. narozeniny. Vy jste to taky nevěděli?

Loděnice má několik zajímavých památek, pěkné okolí, slavné rodáky, zajímavé obyvatele, byla známa kulturou a mohla by být hrda na to, že její nádražíčko viděly miliony diváků ve všech obydlených světadílech. V Menzelově filmu účinkovali i loděničtí občané, například otce Miloše Hrmy (Václav Neckář) ztělesnil tehdejší náčelník stanice Bohumil Cajthaml a bývalý starosta, akademický malíř Karel Paták, se ve snímku objevil v roli vojáka wehrmachtu. Fotku v uniformě pak prý narychlo použil na průkazku na autobus. Též místní koza se producíruje po plátně.

ostre_sledovane_vlaky_2Zpěvák Václav Neckář (vpravo) a režisér Jiří Menzel
FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

 

Premiéra ve zdejším kině byla určena pro loděnické občany, film obdržel ve Spojených státech Oscara, v Sovětském svazu zdrcující kritiku za znevážení protinacistického odboje, dvacetiletý pobyt v trezoru a týdeníkem Time byl zařazen mezi stovku nejlepších filmů všech dob.

Loděnice by mohla být hrda. Ale moc není. Před lety sice sami loděničtí (spolu s Tomášem Hanákem) uspořádali na nádraží stylové setkání tvůrců a zdejších občanů za nepřehlédnutelné pozornosti médií, ale letošní akce proběhla téměř bez povšimnutí místních. Pořádaly ji začátkem září snad České dráhy. Historickým vlakem přijel režisér, kameraman, herci, novináři, hosté, projevovalo se a byla odhalena pamětní deska.

ostre_sledovane_vlaky_1Režisér Jiří Menzel přijel do Loděnice historickým vlakem.
FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

ostre_sledovane_vlaky_3
Václav Neckář a Naďa Urbánková v Loděnici při odhalení pamětní desky k padesátému výročí natočení filmu Ostře sledované vlaky.
FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Věděli jste o tom? Starosta a zastupitelé obdrželi zhruba týden před akcí pozvánku a asi se nějak někým pokládalo za logické, že obec oznámí svým občanům, jaká sláva se u nich bude konat. Ten někdo se přepočítal. Alespoň jeden zastupitel zachraňoval čest obce. Najdete jej na tomto videu?

Loděnice by možná mohla lépe opatrovat to dobré, co má, i když je to jen historie. A i když se o to sama nezasloužila.

Pavel Machač

Fotografie byly převzaty  z článku Na nádraží v Loděnici se vzpomínalo na Ostře sledované vlaky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..