Obce zprůhledňují účetnictví, zveřejňují podklady pro zastupitele a zavádějí transparentní účty

Obce začínají stále více používat transparentní účty. Jejich základní vlastností je to, že se kdokoli s přístupem k internetu může podívat, kolik a za co obec utrácí.

Transparentních účtů jsou v České republice tisíce. Zatímco zpočátku si tento typ účtů pořizovaly spíše neziskové organizace a občanská sdružení, v současnosti je zavádí stále více obcí. Transparentní účet je v podstatě úplně stejný účet jako každý jiný, ale rozdíl spočívá v tom, že pohyby na účtu si může zobrazit kdokoli. Zájemce klikne na příslušný odkaz a zobrazí se mu přehled příchozích plateb, odchozích plateb a poplatků. Formát je podobný výpisu z účtu. Kromě přehledu o příjmech a výdajích obce mohou občané například také zjistit, jak obec plní své smluvní závazky z hlediska doby splatnosti.

Jak je vidět z obrázku níže, z okolních obcí se k této iniciativě přihlásila například Liteň nebo Třebotov.

Zřízení transparentního účtu nabízí většina bank. Některé banky mají tento typ účtu jako speciální položku v produktové nabídce, některé banky dokážou „zprůhlednit“ v podstatě jakýkoli účet. Společné je to, že přechod na transparentní účet je velice jednoduchý a banky si většinou neúčtují žádné poplatky za založení, vedení ani zrušení účtu. Zdarma je i internetové bankovnictví.

Transparentní účty zatím nejsou pro nikoho povinné. Přecházejí na ně zejména obce, jejichž zastupitelstvo si stanovilo za cíl, stejně jako vítězná kandidátka v Loděnici, větší otevřenost a průhlednost vůči svým voličům. Je proto s podivem, že návrhy na zpřístupnění obecního účetnictví (viz jednání zastupitelstva 9. 3. 2016) a zveřejňování podkladů pro jednání zastupitelstva (viz jednání zastupitelstva 13. 4. 2016) smetli zastupitelé ze stolu. Budeme sledovat, jak se postaví k transparentním účtům.

Transparentní účty u největších bank:

http://www.csas.cz/banka/nav/o-nas/mesta-a-obce-d00023898

https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/

https://www.csob.cz/portal/podnikatele-firmy-a-instituce/produkty/ucty-a-platebni-styk/bezne-platebni-ucty/transparentni-ucet

Třebotov a Liteň jsou otevřené k občanům:

transparentni_ucty_1

Ukázka transparentního účtu – obec Liteň:

transparentni_ucty_2

Milan Hejduk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..