Chystá se rekonstrukce a rozšíření veřejného osvětlení

Rekonstrukci veřejného osvětlení (VO) a instalaci nového plánovalo již minulé vedení obce a  začalo pasportizací stávajícího stavu. Začátkem minulého roku jsme dostali nabídku od firmy, která se zabývala právě pasportizací. Nabídka zněla přímo pohádkově. „Pořiďte zdarma pro vaši obec nová světla LED.“ Připadalo mi, jako bych slyšel reklamní slogan. Firma dokonce nabídla, že sama uspořádá výběrové řízení na dodavatele a také se ho sama zúčastní (!). Navíc by nabídla i úvěr. Vedení obce by tak nemuselo nic zařizovat.

Investice do nového osvětlení měla být zaplacena až 80% úsporou elektřiny. Pohádkovou nabídku jsme raději prověřili a zjistili, že obdobné pohádkové nabídky nejsou vždy pravdivé. To byl hlavní důvod, proč Ing. Hejduk svým článkem v LoDění 3/16 varoval před podvodníky a lumpárnami, které mohou výběr moderní technologie LED provázet.

Sešel se rok s rokem a starosta (opět) bez souhlasu zastupitelů vybral světelného konzultanta, což má být označení pro „pracovní roli“ (viz www.svetlo.cx), Mgr. Štěpána Hellicha, DiS. Zastupitele o výběru neinformoval. Natož o způsobu výběru. Ze strany starosty jde o další porušení směrnice č. 1/2015. Navíc Hellich uvádí, že vedení již dokonce „předvybralo“ investičně nejdražší variantu. Tak jen aby alespoň k finálnímu rozhodnutí byli přizváni také zastupitelé.

 

Hellich na svých stránkách slibuje: „V konečném důsledku získá klient více, než kolik ho stojí mé služby, což je mou hlavní přidanou hodnotou.“ Tak to jsem opravdu rád. Kromě informací ze zmíněného webu se nám o  Hellichovi podařilo zjistit pramálo. Inzerované reference z realizovaných akcí jsou pouze na vyžádání. Zažádal jsem o ně tedy a dodatečně je obdržel. Všech šest je z období tří týdnů letošního léta. Není z nich proto zřejmé, jak dlouho se Hellich problematikou osvětlení zabývá, ale reference jsou podle mého názoru dobré (viz Lišov, Černošice, Nová Ves, Statenice, Vysoký Újezd, Chýně). Ze živnostenského rejstříku se dovíte, že se Hellich dočasně věnoval značnému množství zcela různorodých podnikatelských aktivit. Na důvěryhodnosti mu nepřidává ani několik neúspěšných pokusů o osobní bankrot – poslední z dubna 2015, kterými chtěl řešit svoji neschopnost splácet téměř 6milionový dluh (viz návrh 1, zamítnutí 1, návrh 2, zamítnutí 2, návrh 3, zamítnutí 3). Obdobně tomu zřejmě bylo o pár roků dříve v případě firmy Hellich Consulting s.r.o., kde je Hellich jediným jednatelem a zároveň vlastníkem. I tehdy soud vlastní insolvenční návrh odmítl.

Hellich zpracoval Zprávu ke stavu VO v obci Loděnice. Doporučujeme ji vaší pozornosti. Zpráva uvádí informace uvěřitelné, pochybné i neuvěřitelné.

Příkladem informace stěží uvěřitelné je rádoby vypočítaná úspora elektřiny, kterou přinese osvětlení „LED – LUMA“ ve srovnání s osvětlením „kvalitním sodíkovým svítidlem“. Nachází se na poslední straně Zprávy. Úspora by údajně  měla činit 2,7 mil. Kč za 15 let. Škoda, že autor neuvádí, jak k takové úspoře došel, resp. se dopočítal. Zprávu jsem připomínkoval, ale namísto jasné odpovědi jsem se dověděl, že záležitost je nesmírně složitá a je možné ji vysvětlit pouze při osobním jednání.  Jsem pro. Navrhuji schůzku v Kulturním zařízení a přizval bych na ni též vás, občany – budoucí uživatele VO.

Příklad informace pochybné: „…snažíme se poskytnout nezbytné informace v souhrnech, protože detailní a rozsáhlé analýzy a jejich výklady by byly příliš náročné jak na pro nás na tvorbu, tak pro vás k nastudování.“ No nevím. Nejprve nějakou technologii nakoupíme, abychom později zjistili (anebo dokonce ani nezjišťovali), že jsme sáhli vedle?

Ing. Kamil Horný, zastupitel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..