Čeká nás více kamionů na náměstí 2

Tento text navazuje na článek Čeká nás více kamionů na náměstí

V minulosti si obec nechala pozemky v této oblasti územním plánem označit za „plochy výroby a skladování“. Takto označeným plochám s v tu dobu již fungujícími výrobními a skladovými prostory v jiných částech obce rozumím. Dominantními znaky naší obce však  již tenkrát byly, a jsou dosud,  extrémní zatížení dopravou a chybějící dopravní infrastruktura.  Označit si proto takto pole, je jako podřezat si pod sebou větev.

Dle mého názoru neobstojí  tvrzení o přínosnosti takovýchto ploch ani pro ekonomiku obce nebo zaměstnanost.  Přínosem  by bylo, pokud by firmy působící v obci měly v obci i sídlo a jejich výroba zde by byla natolik „sofistikovaná“, aby nemusely zaměstnávat jen tu nejlevnější pracovní silu, většinou přivezenou z východu. Zjednodušeně – místo skladovacích areálů vývojová centra.  Takto má obec z těchto areálů pouze ono poškození dopravou.

 

vice_kamionu_na_namesti_2_1
Vizualizace budoucí skladové a obchodní zóny za Loděnicí

Z těchto důvodů si myslím, že je úkolem obce hájit zájmy občanů a vznik takových areálů na svém území nepodporovat. Naštěstí k tomu má v tomto případě ještě alespoň nějakou možnost. Ve studii se počítá s využitím pozemku p. č. 888/51, který je historicky majetkem obce. Předpokládám, že ho zastupitelé neprodají. Předpokládám také, že v případných správních řízeních nebudou vystupovat pasivně. Ideálním řešením by bylo ve spolupráci s investorem (majitelem) těchto pozemků prosadit a vybudovat sjezd a nájezd z dálnice za obcí a ten historicky hloupě vybudovaný sjezd v centru obce nepoužívat. Příkladů, kde se to povedlo, v republice mnoho není, ale jeden je poměrně blízko – nový sjezd a nájezd na dálnici mezi Chrášťanami a Zličínem.

Zeleně je vyznačen pozemek v majetku obcevice_kamionu_na_namesti_2_2vice_kamionu_na_namesti_2_3Zeleně je vyznačen pozemek v majetku obce

Do budoucna by se měli zastupitelé zaměřit i na  stávající územní plán a takovéto kostlivce odstranit. Nezbytné je také dobudovat v obci dopravní infrastrukturu (hlavně chodníky) a začít se zabývat možnostmi „usměrnění“ projíždějící těžké dopravy.

Mořic Hruban

1 komentář u „Čeká nás více kamionů na náměstí 2

  1. Lenka Křivánková

    Dobrý den pane Hrubane,
    děkuji Vám za zajímavý článek. Já osobně nevidím důvod, proč by se měly stavět další skladovací areály. Vždyť obchodní zóna Prologis v Rudné není ještě zcela využitá…
    S pozdravem,
    Lenka Křivánková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..