Žádáme o dotace na ZŠ. Opět bez výběrového řízení!

Nový zprostředkovatel dotací

Na minulém zasedání informoval starosta o novém zprostředkovateli dotací pro obec – firmě Accon managers & partners, s.r.o. (pozor, jsou ještě tři další firmy Accon se stejným jednatelem) (viz zápis ze zasedání ZO 12. 10. 2016 str. 10 a 11 a audiozáznam čas 1:45:45). Jednatelem je Mgr. Drahomír Mejzr, MBA, který v oboru pracuje 20 let a v získávání dotací se údajně vyznačuje bohatými zkušenostmi a vysokou úspěšností. Firmu doporučil starosta Králova Dvora Vychodil. Vše nasvědčuje tomu, že místo Mgr. Hodkové, která pracovala postupně pod značkou několika společností (Allowance, Allo Tender a Elcos Group), bude nahrazeno zkušenějším pracovníkem, který navíc přichází s novým systémem.

 

Nový přístup spočívá v tom, že dříve než obec prostřednictvím smluvního dodavatele Accon zažádá o dotaci, proběhne výběrové řízení na zhotovitele přístavby ZŠ. Tento postup má přinést tři významné výhody. (1) Obec získá přibližně dva měsíce času navíc na realizaci stavby, protože se již nebude muset výběrovým řízením zdržovat poté, co získá příslib dotace. Termíny na „prostavění“ dotací jsou podle starosty prakticky vždy šibeniční. (2) Potenciální tahanice s potížisty – s těmi firmami, které nejsou ve výběrovém řízení úspěšné, odvolávají se a tím proces zdržují – budou vyřešeny ještě před podáním žádosti o dotaci. (3) Obec bude poskytovatelem dotací lépe hodnocena a zvýší se tedy pravděpodobnost, že nám dotace bude přidělena.

Každá mince má ale dvě strany. Nechávám na každém čtenáři, aby si případné nevýhody popsaného systému domyslel sám.

Překročil starosta své kompetence?

Náš starosta Bauer byl neobvykle akční a již za pět dnů po zmíněném zasedání uzavřel 18. 10. 2016 s firmou Accon smlouvu. Cílem smlouvy je zorganizování výběrového řízení na zhotovitele přístavby ZŠ a získání dotace na tuto stavbu. Cena za zmíněné služby je ovšem nemalá – 700 až 800 tis. Kč. Nemusím asi dodávat, že za podobné peníze zakoupíte práci jednoho úředníka odhadem na jeden rok. Osm hodin denně a celý rok by se takový úředník nevěnoval ničemu jinému než získávání jedné dotace.

Zajímalo by mě, jakou cenu by nabídli ostatní uchazeči o tuto zakázku. Výběrové řízení se ale opět nekonalo. (Vzpomeňme na zhutnění podkladu ulic na Jánské, odstranění lávky pro pěší a zasypání nerovnosti při novém mostě, na chodník mezi novým mostem a ulicí Tovární – všechny akce bez výběrového řízení.) Při rozhovoru se starostou jsem byl upozorněn, že výběrové řízení by mohlo být kontraproduktivní, protože by v něm mohla být úspěšná jiná firma jen díky např. nižší ceně a protože reference od důvěryhodného zdroje jsou k nezaplacení a je třeba je preferovat. (Zde naleznete informace ohledně vyšetřování spojeného s výstavbou sportovní haly v Králově Dvoře v roce 2008. Tenkrát  pan Vychodil zastával funkci místostarosty.)

Obávám se, že starosta uzavřením smlouvy překročil svoji pravomoc. Rozhodl svévolně o tak velké zakázce. O zakázkách jejichž cena přesahuje 200 tis. Kč bez DPH, mělo podle směrnice 1/2015 rozhodnout zastupitelstvo na základě výběrového řízení. Je tu ale výjimka. V případě, že dotace vyžadují jiný režim, je třeba jej upřednostnit. Podle starosty ale zatím není jisté, zda takový režim bude třeba. V době, kdy píšu tento článek, starosta nezná důvod, kvůli kterému nelze dodržet směrnici 1/2015. Zná jej ale JUDr. Sršeň, zkušený právník, který pro obec již léta pracuje. Na příštím zasedání ZO nás o správnosti svého postupu bude starosta informovat. Opravdu mě bude zajímat, jak dotační podmínky zakazují uspořádat (patrně i zákonem vyžadované) výběrové řízení a udělují starostovi „neomezenou moc“.

Závěrem chci ještě upozornit na skandální fakt. Zastupitelstvo dosud vlastní přístavbu ZŠ neodhlasovalo. Zatím jsem neobdržel ani důvodovou zprávu, která je k rozhodnutí za 21 mil. Kč podle mého názoru potřebná. Nechci ani domyslet, co by se stalo, kdyby zastupitelé přístavbu neschválili. Zbyla by nám tady uhrazená faktura za 800 tis. Kč a škodu bychom pravděpodobně ani nevymáhali. (Stejně jak tomu bylo v případě zametacího stroje.) Občas se prostě někdo splete, to je lidské. A neodpustím si ani poznámku, že celý popsaný postup mi velmi připomíná „salámovou metodu“. Za statisíce jsme pořídili projekt, za statisíce máme zažádáno o dotaci a není cesta zpátky. Nechce se mi ani věřit, že bychom dospěli k obdobnému scénáři, jaký jsme zdědili při nákupu zametacího stroje.

Pokud se pletu já, starosta jistě svojí reakcí rozptýlí obavy, že postupuje v rozporu se závaznými pravidly a že skutečně nekoná především v zájmu obyvatel obce.

Kamil Horný, zastupitel

1 komentář u „Žádáme o dotace na ZŠ. Opět bez výběrového řízení!

  1. Pingback: LoDění ničí samo sebe |

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..