Všichni jsme povoláni býti dobrými hospodáři

Myslím, že všichni jsme povoláni k tomu, abychom byli dobrými  hospodáři.

Jasně, na své zahradě, ve svém domě či bytu je to samozřejmé. Běda, když mě soused vytopí protékající vanou nebo nepřispěje na rekonstrukci plotu. Ale jak to máme s „veřejnými“ financemi? „Kdo nekrade, okrádá rodinu?“ Jako se to říkalo dříve?

S hrůzou jsem si uvědomila, že až tak to sama v sobě nemám, ale možná ještě hůř: JE MI TO JEDNO!

Jste na tom obdobně? Jenže, co s tím? Jak naplnit svou občanskou povinnost – být zároveň dobrý hospodář a zároveň to vše zvládnout ke své práci, rodině, povinnostem.

 

Samozřejmě na to není ani jediné, ale ani geniální řešení, ale možná by stačilo podpořit ty, kteří svou energii, čas, peníze a často i zdraví obětují  pro dobrou věc, proto, aby se obec  Loděnice chovala jako dobrý hospodář. Mám na mysli tolik pomlouvané „rejpaly“ Kamila Horného a Martina Boka.

Oba si troufám nazvat svými kamarády, a tak vím, že ani jeden z nich to nedělá pro peníze, vliv nebo vlastní  ješitnost.  Dělají jen to, co považují za správné, a jen se snaží nám otevírat oči nad tím, co by se dít mělo, a neděje se, anebo nad tím, co by se dít nemělo, a děje se.

Ve snu mě nenapadlo, že si nikdo neudělal výhledovou studii, kolik dětí bude naši školu za 5 let potřebovat. Nebo že nikdo neřešil dopravní zatížení půlky Loděnice poté, co se naproti Snelu postaví logistické centrum čítající kdovíkolik hal.

Nechci házet špínu na jakékoli vedení naší obce, vážím si dobré práce všech, ale všichni potřebujeme své „hlídací psy“.  I přesto, že jsou někdy jako osina v zadku. Ale Bohu díky za ně. Prosím, buďme za ně vděční a dejme jim svou vděčnost alespoň občas najevo. Díky.

Tereza Hamouzová

1 komentář u „Všichni jsme povoláni býti dobrými hospodáři

 1. Kateřina Hůlová

  Dobrý den,

  děkuji za tento článek paní Hamouzová. Byla to vlastně poslední kapka v pozitivním slova smyslu, která mě už definitivně nakopla k tomu, abych se o dění v obci začala více zajímat a nabídla případně kus svých dovedností v její prospěch.
  Žijeme s manželem a dětmi na Jánské od roku 2009 a i když pro mnohé budeme navždy „náplavy“, cítíme se být místními v tom smyslu, že nastal čas zapojit se do aktivit ve prospěch obce.
  Transparentní účty, zveřejňování smluv uzavřených obcí, dopravní situace v Loděnici, ale i na Jánské, chodníky, úpravy okolí ve prospěch místních občanů a s cílem přilákat více turistů, kteří by byli přínosem, vytvořit bezpečné turistické trasy, které by nevedly pouze po silnicích, místa k setkávání místních apod.. To vše jsou témata, která by obec měla začít efektivně řešit,zajímat se o názory svých občanů. Ale i my se musíme zajímat o to, co se děje na ve vedení obce. Za mě můžu říci, že sice dění sleduji, ale aktivně se neúčastním.
  Tímto bych tedy ráda poděkovala panu Bokovi, panu Hornému, panu Machačovi, panu Hrubanovi a dalším za jejich vytrvalost, odvahu a energii a chtěla bych je podpořit v jejich činnosti. A také nabídnout případnou pomoc.
  Na koho se mohu obrátit, komu napsat?
  Děkuji a přeji hezký adventní čas,
  Kateřina Hůlová, Jánská 103, Loděnice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..