Otevřený dopis zastupitelům obce

Otevřený dopis zastupitelům obce, předaný též veřejnosti, která se zúčastnila jednoho z veřejných zasedání

Veřejné zasedání 2015

Vážení zastupitelé,

ač tomu tak není, mnoho lidí mě stále vnímá jako lídra opozice či šedou eminenci. Mlčící většina mě kontaktuje stále častěji. Snaží se zavést řeč na problematiku v obci. Jsou to sice ,,hospodské řeči“, ale ,,není šprochu, aby nebylo pravdy trochu“. Některé otázky by měly být zodpovězeny. K tomu jste však kompetentní vy, zastupitelé obce.

Po volbách jsem jednoznačně hájil rozhodnutí, aby i místostarosta pracoval na poloviční úvazek. Vysvětloval jsem, jak náročné a zodpovědné je zajistit dotace pro investiční akce. Zvlášť pokud se chce obec vyhnout dotačním mafiím.

Je třeba jednoznačně rozptýlit pocit, který v mnohých je. Nezávisle na sobě jsem zaznamenal dva ataky na stejné téma. V nadsázce se říká: ,,V obci se otevírají dva tunely. Ten pod dálnicí, sice pozdě, ale dočasně. Ten na Jánské bohužel trvale.“ Druhý atak to zkrátil: ,,I naše obec má svojí Blanku.“

Základní znaky zakázek, které vzbuzují pochybnosti, jsou:
– podseknutá (nízká cena) při získání zakázky;
– následné zjištění nutnosti výrazného navýšení ceny;
– toto zjištění je prezentováno až v časové tísni a nedá se s tím nic dělat.

Snažně vás prosím: vyvraťte tyto pochybnosti, resp. zajistěte, ať žádná další zakázka tyto znaky nemá.

Stále jsem nevzdal snahu pomáhat obci a prosit druhé, aby tak činili i oni. Bez ohledu na to, kdo vyhraje volby. Nejsem ani s Ernou, ani proti ní. Václavovi držím palce. Pokud však u většiny převládne pocit, že se nic nezměnilo, OPRAVDU SE NIC NEZMĚNÍ. A to je škoda

S úctou Miloš Svoboda

2 komentáře u „Otevřený dopis zastupitelům obce

 1. Bargerová Helena

  Vážený pane Svobodo,
  Přečetla jsem si Vaše článečky a poslechla zvukový záznam ze zastupitelstva a nějak mi to nejde dohromady. V dopisu oslovujete zastupitele, aby lépe pracovali, na zastupitelstvu hřímáte poďte se k tomu postavit jako chlapi a vzápětí tam říkáte já bych to nedělal. Tak jak?
  Mám pocit, že se sešlo zase pár spravedlivých, kteří se budou scházet ve středu a řešit co by-kdyby.

 2. Miloš Svoboda

  Reakce na otevřený dopis pí. Bargerové.

  Odpovím Vám v několika rovinách

  – přeposílám výběr komentářů z facebooku, kde odpovídám na podobný dotaz

  – vysvětlím, v čem a proč je Lodění a středeční sedění (chcete li Středění) jiné

  – pro ilustraci popíši jeden diskutovaný bod ve stylu Středění.

  Lodění dělá Kamil a lidé, kteří připravili volební program. Tento volební program zaujal a vyhrál volby. Kamil má dostatek odborníků, kteří mohou fundovaným způsobem pomoci při zavedení volebního programu do praxe. Po mimořádném zasedání zastupitelstva,tedy od 27.1. 2016 je jasné, že Václav nemá zájem zavádět volební program do praxe. Mnoho věcí nechce slyšet. Pejorativním tonem hodnotí ochotu pracovat pro obec zdarma. Vyhledává zástupné důvody, proč to či ono nejde. Snaží se blokovat zveřejňování názorů občanů které se mu nehodí. Lodění je logickým důsledkem.

  Dovolím si poznamenat, že nejsem součástí Lodění.

  Setkávání se každou první středu v měsíci ( říkejme tonu třeba Středění) je starší.

  Slovo ,,STŔEDĚNI´“ v sobě ukrývá více významů.

  Po prohraných volbách v roce 2010 jsem cítil povinnost vůči těm, kteří dali ve volbách hlas mému programu. Každou první středu v měsíci si povídám o dění v obci, či o širších souvislostech, tedy o politice. Mělo a má to smysl. I když to bývalé vedení z ješitnosti nepřizná, některé věci přebralo. Jsem tomu rád. Důležitý je výsledek.

  Být uprostřed (ve středu názoru na dění).
  Nejtěžší je vyváženým způsobem prezentovat a prosazovat názor na jakýkoliv problém. Nic není černé nebo bílé. Je třeba na všem negativním hledat něco pozitivního a obráceně. Teprve poté něco prosazovat či kritizovat. Je smutné, že znevažujeme jeden druhého. Každého, kdo je ochoten udělat nezištně něco pro celek, si vážím. Problém je částečně mimo nás. Na obecní rozpočet se slétávají supi z jiných sfér. Těmto náletům by jsme měli společně odolat. Ti co nedělají nic se pak jen útrpně usmívají.
  Hospoda byla vždy zvláštní fenomén. Dalo se tam dohodnout vše. Třeba sehnat dobrého řemeslníka. Nebo alespoň jeho znalosti z praxe.
  Snažím se tento fenomén udržet. Mohu pak lépe definovat dotazy odborníkům.

  Uvedu příklad.
  Chlapi v hospodě tvrdí, že i zpevnění podloží pod zámkovou dlažbou má mít svůj projekt, který zohlední specifika daného místa. Jánská leží na naplaveninách z potoka. Podloží je tedy nestabilní a plné vody. To se ví. Respektive projektant by to měl vědět. Je třeba drenážemi odvést vodu. Poté navozit hrubý štěrk. Zhutnit, podsypat jemnější kamenivo, urovnat, aby nedošlo k protrhávání folie. Nad folií se postupuje obdobně jen zrcadlově. Folie má být ve spádu a musí být zajištěn odtok vody.
  Případný dotaz zodpovědným je pak jasně zformulován.
  Stavební dozor ví, co nesmí opomenout.
  Nepotřebuji ujištění, že na všechno budou razítka. To je základní předpoklad. Je nutné odevzdat
  co nejkvalitnější stavbu. Ne objevovat předvídatelné v průběhu stavby, prodlužovat dobu výstavby a navyšovat náklady.

  Výše popsaná prezentace,, O čem se nyní bavíme na středečních setkáních“ není cílem, ale reakcí na dění v obci.
  Já bych byl spokojen, pokud bych mohl napsat něco v tomto smyslu.
  Vážení občané. Naše zastupitelstvo dělá maximum možného. Zodpovědně hospodaří. Váží si nabízené pomoci veřejnosti. Prosím Vás pomáhejte ještě více.
  Já osobně se chci zdarma podílet na zkrášlování obce. Chci navázat na svojí aktivitu z roku 2010.
  Oslovovat zainteresované SUK, ŘSD. Přesvědčovat je o tom , že veřejná infrastruktura nadměrně zatěžuje, špiní a hyzdí naší obec. Že je třeba nadstandartně plnit svojí povinnost údržby.
  Bohužel zatím to napsat nemohu. O tom všem je Středění. Bohužel v rovině CO BY-KDYBY.

  Přetažený text z Facebooku La Grande.

  Evelyna Chytrá Těmi plánovanými změnami jsem právě myslela změny v platbách…

  Momentálně se nějak nesoustředím na naše povídání, protože jsi do restaurace umístil občasník LODĚNÍ a mám ho přímo před očima. Nevím, zda je to tvůj záměr – nějak se vymezit. Přišlo by mě vhodnější tento plátek umístit mezi ostatní denní tisk. Ale to je věc názoru. Třeba naše hosty, kromě jídla v restauraci, bude zajímat i politické dění v obci.

  Jelikož se momentálně více pohybuji i jako obsluha „na place“, právě mě zaujal názor hostů i jejich kladné hodnocení restaurace, v které byli naposledy před deseti lety. Vzpomínali na jídelníček velikosti A4 přeložený napůl, sortiment jídel i celkový vzhled interiéru. Měla bych takový návrh – pokud by to veřejnost zaujalo – přidat na fb příspěvky JAK LÉTA ŠLA S LA GRANDE a JAK BY LÉTA MOHLA JÍT S LA GRANDE.

  Evelyna.

  Pizzerie La Grande Loděnice Chápu. Bylo by správné řídit se slovy Palivce ze slavného Śvejka. 

  „Máš rád Turky?“ Táže se Švejk hostinského Palivce. „Máš rád ty pohanské psy? Viď, že nemáš.“ 

  „Host jako host“, řekl Palivec, „třebas Turek. Pro nás živnostníky neplatí žádná politika. Zaplať si pivo a seď v hospodě a žvaň si, co chceš. To je moje zásada.“ 

  Ale já to mám jinak. Mně by se opravdu líbilo, kdyby se do mojí hospody chodilo na pokec. Znáš mojí nadsázku, že jsem si otevřel hospodu, abych mohl vést hospodské řeči u piva a přitom neztrácel volný čas. Ale o tom více v Lodění.

  Miloš Svoboda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..