Otazníky kolem přístavby základní školy

Pokud zastupitelstvo v budoucnu odsouhlasí přístavbu základní školy, troufám si tvrdit, že se bude jednat o největší investici současného volebního období. Mluvíme o řádu desítek milionů korun. Proto si myslím, že taková akce si říká o podrobné vysvětlení např. formou přednášky v Kulturním zařízení, kde by před veřejností vystoupili kromě vedení naší obce a školy také zástupci okolních obcí, kterých se přístavba bezprostředně týká.

Mám pocit, že občané se o plánované přístavbě zatím mohli dovědět nejvíce na třídních schůzkách od vedení školy. To je sice hodné pochvaly, ale je nutné poukázat na skutečnost, že obec opět v informování vlastních občanů poněkud pokulhává.

Tento článek si neklade za cíl objasnit rozsáhlou problematiku, která s přístavbou školy souvisí. K tomu by rozsahem zřejmě nestačil ani celý Zpravodaj. Chtěl bych upozornit na několik skutečností, které zatím nejsou řešeny a stávají se tak překážkou pro zdárnou realizaci.

  1. Jaké je potřebné navýšení kapacity školy s výhledem na příštích několik let?

Jedinou analýzu má pravděpodobně k dispozici ředitel školy. Již několikrát ji zmínil. Zastupitelé ji bohužel zatím neobdrželi. Mlčky předpokládáme, že přistavěné části budou efektivně využity třeba i po pěti letech. Jedná se ale pouze o dojem. (Neříkám, že nemůže být nakonec pravdivý.)

  1. Je řešení prostřednictvím přístavby jediné správné?

Nevyplatilo by se postavit samostatnou budovu v místě, kde byla v minulosti plánována mateřská škola?

Na tomto místě je třeba upozornit, že loděnickou školu navštěvuje značné procento přespolních dětí, zejména z Chrustenic, z Vráže, z Bubovic a z Mořiny. Pouze pro loděnické děti by škola svojí kapacitou naprosto vyhověla. Proto bychom se měli nejprve ptát okolních obcí, jestli ony samy nějakou stavbu resp. přístavbu školy neplánují.

  1. Neměly by se okolní obce podílet na financování přístavby?

Starosta sice okolní obce oslovil, ale bez efektu. Myslím, že by bylo spravedlivé, aby se všechny obce, jejichž děti budou chtít naši školu navštěvovat, rovněž podílely na financování přístavby. Forma by se určitě našla. Zatím není bohužel žádný druh ani výše financování dohodnuta a bohužel ani předjednána.

  1. Spěchá to

Divil bych se, že by vůbec někdy nastal stav, že by „to“ nespěchalo. V obecních věcech zvlášť. Škola by měla být rozšířena do konce hlavních prázdnin. V opačném případě nebudeme moci uspokojit všechny zájemce.

Je škoda, že bylo promarněno více než půl roku času. Tento čas může chybět přípravě, kterou by si akce takových rozměrů zasloužila.

V současnosti jsou v běhu projektové práce, které již samotné stojí obec statisíce. Dále budeme čekat na vypsání dotace. Velmi bych se přimlouval, abychom dříve, než budeme o dotaci žádat, znali odpovědi na výše uvedené otázky.

Kamil Horný, redakce@lodeni.cz

Zatímco tento článek čekal více než měsíc na své zveřejnění, zastupitelé nelenili a na prosincovém zasedání odsouhlasili žádost o dotaci. Dokázali rozhodnout, aniž by obdrželi jediný písemný podklad. Projekt zatím také ještě hotový není. Dostali jsme pouze zprostředkovanou informaci, že přístavba by měla stát necelých 21 milionů. Ze zápisu z jednání se toho moc nedovíme, nikdo o ničem nediskutoval. Na pořízení audionahrávky se zapomnělo. Prostě jak za starých, nedobrých časů…

1 komentář u „Otazníky kolem přístavby základní školy

  1. Pingback: Přístavba základní školy po necelém roce |

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..