Nepotrefený komentář „potrefeného“

Titulní články většinou informují o důležitějších záležitostech ve srovnání s články ostatními, ne-li o nejdůležitějších. V minulém Zpravodaji 4/17 byl zveřejněn na titulní stránce článek „Pár slov starosty – svoboda tisku a projevu“, jehož autorem je starosta. V předchozím Zpravodaji 3/17 vyšel na titulu spekulativní článek MUDr. Vlčka „Oč jim jde?“. Lze se tedy domnívat, že starosta společně s místostarostkou, kteří v našem případě zastupují redakční radu Zpravodaje, připisují tématům, kterým se oba články věnují, vysokou důležitost. Nic důležitějšího se v naší obci patrně neděje.

Chtěl bych reagovat na článek starosty. Některé výroky upřesňuji, některé odmítám.

Vážím si respektu starosty ke „svobodě tisku a projevu“. Jde přece o důležitou přednost demokracie, zakotvenou v ústavě. Je však také třeba poznamenat, že tiskový zákon (v našem případě) starostovi společně s místostarostkou ukládá zveřejnění příspěvků těch občanů, o kterých byla v obecním periodiku zveřejněna nepravdivá informace. Myslím, že starosta neměl tedy ani jinou (zákonnou) možnost, než reakci těch „potrefených“ nechat otisknout.

„Na začátku jsme měli společnou představu, jak obec spravovat.“ To sedí. Raději jsme si ji napsali na papír, abychom ji nezapomněli, nazvali ji volebním programem (VP) a slíbili před volbami občanům, co všechno pro ně v příštích letech uděláme (viz volební program sdružení Loděnice pro všechny).

„Uchýlil jsem se do opozice“. Důvody jsem veřejnosti sdělil 21. 10. 2015 na zasedání zastupitelstva (viz zápis) a v LoDění 1/16, protože ve Zpravodaji to tehdy nějak nevyšlo, aby to vyšlo. VP stále plnit chci, i když z pozice opozice je to náročné a zřejmě též ojedinělé. Nikoli však nemožné, a to zejména díky podpoře ostatních redaktorů LoDění a dalších našich sympatizantů. Jako příklad plnění VP (bod „Péče o životní prostředí a o vzhled obce“) z nedávné doby může sloužit obecní úklid, který za LoDění pro obec zorganizoval Martin Bok. Všichni, kteří se úklidu zúčastnili, přispěli k úspoře času obecních zaměstnanců, kteří se zřejmě musí přednostně věnovat jiným úkolům.

„Kůži na trh“ neseme všichni zainteresovaní, opozici nevyjímaje. Navíc stále nabízíme obci spolupráci. Věřte, že by i pro mě bylo pohodlnější VP neplnit a pouze nějak na zasedání zvednout ruku bez dalšího vysvětlování občanům. To bychom se ale vrátili o pár roků zpět, kdy jsme tady měli samá pozitiva a před sebou pouze světlé zítřky.

Potvrzuji, že jsem doporučoval starostovi jistá řešení, která ostatní zastupitelé nepodpořili, a proto se nerealizovala. To je legitimní. Výsledek však za správný nepovažuji. To je také legitimní. Většinu svých návrhů jsem sdělil veřejně. Nikdy se však nejednalo o žádné „pokyny“.

Kamil Horný, opoziční zastupitel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..