Miss Universe

Zastupitelstvo naší obce 26. 4. 2016 schválilo rozpočet na přístavbu základní školy. Přístavbou bude kapacita školy zvětšena o 4 třídy, přibydou kabinety, sklady a bude podstatně zvětšena kapacita školní jídelny. Užitná plocha školy vzroste o 534 m2. To zní dobře, což?

Máme tady bohužel jedno podstatné ALE.  Tím je cena. Pro přístavbu školy zastupitelé v rozpočtu vyhradili 36,198 mil. Kč (3 mil. na přípravné práce a 33,198 mil. na prováděcí projekt a vlastní stavbu). Pro hlasovali Václav BAUER, Ing. Ondřej BRODECKÝ, Ing. Jindřich HEIES, Ing. Alena HEINRICHOVÁ, Mgr. Vladislav KRABEC, Jan MARHOUL, Karel POŽÁRSKÝ, Vladana RADOVÁ, Josef TŮMA. Proti hlasoval Ing. Kamil HORNÝ. Hlasování se neúčastnili Ing. Milan BŘEZINA a Martin FATKA.

Pokud schválenou sumu přepočteme na cenu za jeden m2 užitné plochy, dojdeme k číslu 67,8 tis. Kč/m2 včetně. To je cena luxusního bytu v Berouně (např. v rezidenční části Golf Beroun). Za přístavbu školy je to suma astronomická. Proč si to dovoluji tvrdit? Protože je v našem regionu s čím srovnávat.

V Dobřichovicích byla v roce 2015 dokončena přístavba školy. Přistavěno bylo 14 učeben se souvisejícím zázemím v užitné ploše cca 2 300 m2. Kompletní cena díla činila 61,5 mil. včetně DPH. Dodavatel stavby, společnost Subterra a.s., zakázku vyhrál v elektronické aukci. Stavba byla oceněna v soutěži Stavba roku 2015.  Cena za m2 užitné plochy: 26,7 tis. Kč/m2 včetně demolice části budovy předchozí staré školy a DPH. To je o 41,1 tis. Kč/m2 méně proti rozpočtu našich zastupitelů, tedy zhruba o dvě třetiny ceny.

Takto vypadá ZŠ Dobřichovice za 26,7 tis. Kč/m2, která získala ocenění v soutěži Stavba roku 2015. Jaké ocenění asi získá naše škola? Podle rozpočtu nejméně Miss Universe.
Foto převzato z
http://www.ctidoma.cz.

Na jednání jsem zastupitele na nepoměr upozornil. Byl jsem ujištěn, že vědí, co činí, a berou za svoje rozhodnutí plnou odpovědnost. Dále bylo řečeno, že 36,198 mil. Kč je pouze rozpočet. Skutečnost může být nižší. Navíc 70 % ceny max. 23,198 mil. bude hrazeno z EU dotací. Přístavba nás tedy po započtení dotace vyje „jen“ na cca 13 mil. Kč, což je 24 tis. Kč/m2 užitné plochy. A to je cena nižší než u dobřichovické školy. Z EU dotací krev neteče.

Omyl, přátelé! Teče! Legálně sát z EU peníze prostřednictvím předražených staveb je stejně špatné, jako krást v samoobsluze.

O kolik bude rozpočtovaná cena nižší než reálná, zastupitelé ukázali při schvalování smlouvy s dodavatelem přístavby. Do výběrového řízení se přihlásil jediný uchazeč. Ten byl i vybrán jako dodavatel. Nabídl cenu 32,56 mil. Kč. Zastupitelé ji schválili. Jednotlivci hlasovali shodně, jako při hlasovaní o rozpočtu. Cena přístavby tedy nebude 36,196 mil. Kč ale 35,560 mil. Kč. To je hned něco jiného. Ušetřili jsme.

Vezměme v úvahu tato fakta: Přístavba zvedne kapacitu školy o 116 žáků (z 510 na 626). Školu navštěvuje žáků 160 z Loděnice a 287 přespolních. Z obecního rozpočtu tedy zaplatíme 13 mil. proto, abychom navýšili kapacitu pro přespolní žáky. Doufejme tedy, že nám okolní obce něco přispějí. Pan starosta prý o tom již jedná…

9 zastupitelů je spokojeno. Konečně bude realizováno tolik potřebné rozšíření školy. Dotační inženýři se radují. Jejich tučná odměna je na cestě. Já se neraduji. Zastupitelé se starají více o přespolní žáky než o svoje voliče. Přístavba školy je předražená. Příspěvek od okolních obcí velmi nejistý. Dopravní situace okolo školy nevyřešena (viz např. článek Bohuslavy Vohradské v Loděnickém zpravodaji 4/2017, ve kterém mi mluví z duše). V Šeříkové se lidé zalykají prachem. Na opravu chodníků není sáhnuto. Tyršova a Palackého mají stále povrch zničený stavbou kanalizace. V Havířské marně čekají na vodovod.

A co Vy? Radujete se?

Martin Bok
martin.bok@3ok.cz

3 komentáře u „Miss Universe

 1. Ota Dub

  Pane autore, chcete tvrdit, že obec Loděnice nedostává do svého rozpočtu žádné finanční prostředky na financování spádové školy? Pokud ano, pak to nejsou peníze „z našeho rozpočtu pro naše žáky“, ze kterého nám užírají „přespolní“. Vaše tvrzení má znaky velmi silné manipulace.

  1. lodenicz Autor příspěvku

   Vážený pane Dube,
   rád Vám seriozně odpovím . Nejdříve ale prosím napište svoji platnou adresu. E-mailová adresa dub@3ok.cz, kterou jste použil v komentáři, neexistuje.
   Martin Bok

 2. Pingback: Ať to stojí, co to stojí |

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..