Informace, informace, informace – dějství druhé

V článku Informace, Informace, Informace-dějství prvé jsem vás informoval, že LoDění přebírá inciativu ve věci zveřejňování záležitostí obecních, a požádal jsem o první balíček informací.

Žádost byla podána v pondělí 8. 2. 2016 v 9:00. Běžná lhůta na vyřízení je 15 dnů od podání. Informace bych tedy měl obdržet do 23. 2. 16.

Úředníci mohou podle zákona žádat za poskytnutí informace úhradu. Úhrada však musí býti žádána na základě zveřejněného sazebníku a předem. K okamžiku podání žádosti na oficiálních obecních stránkách ceník zveřejněn nebyl. Ještě během zmiňovaného pondělí se ale v sekci Povinně zveřejňované informace (ISVS) -> 15.1 Sazebník úhrad za poskytování informací (musíte až dolů na konec stránky) sazebník objevuje. Pod odkazem byl ovšem skryt sazebník z 17.7.2011 platný pro Ministerstvo spravedlnosti. Jistě cítíte, že sazebník Ministerstva spravedlnosti není pro obec Loděnice ten pravý. Každý úřad či obec musí mít totiž sazebník svůj.

S napětím očekávám, co se bude dít dál. Z obecních kuloárů se totiž dozvídám, že jsem svým dotazem chod obecního úřadu naprosto ochromil. 

A následné děje:

  • Je pondělí 15. 2. 2016. Na webu obce se objevuje nový sazebník. Dozvídám se z něj, že vychází z ceníku Ministerstva spravedlnosti a že byl sepsán v Loděnici dne 12. 2. 2016. Nestojí v něm ale, pro jaký úřad platí a není podepsán. Z hlediska zákona je tedy pro obec Loděnice neplatný.
  • Je pátek 19. 2. 16. Přebírám úřední obsílku s červeným pruhem, ve které mi pan starosta sděluje: „…prodloužil jsem lhůtu pro poskytnutí informace o 10 dní z důvodu nutnosti vyhledávání a sběru objemného množství oddělených a odlišných informací požadovaných v jedné žádosti“. Dodací lhůta je tedy prodloužena do 4. 3. 2016.
  • Je pátek 4. 3. 16. Zvoní pošťák. Informace ale nenese. Nese však další obálku s červeným pruhem. Z ní se dozvídám, že v souladu se sazebníkem musím zaplatit za poskytnutí informací 5.126 Kč. Za papírové kopie (279 ks formátu A4) 600,-Kč a za práci úřednic (26h) 4.526,-Kč. Zaplatit mohu na účet nebo hotově v úředních hodinách – tedy v pondělí nebo ve středu.
  • Je pondělí 7. 3. 16. Hned ráno spěchám do obecní pokladny. Nedbám vysoké ceny. Nedbám neplatného sazebníku a platím. Odnáším si žádané informace v tištěné podobě.

Informace nyní zpracováváme. Postupně je na stránkách LoDění zveřejníme. Zůstaňte v kontaktu.

Sledujte též oficiální stránky obce. Zákon v §5, odst. 3 říká: Do 15 dnů od poskytnutí informací na žádost povinný subjekt (pozn. red.: tedy Obecní úřad) tyto informace zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup. O informacích poskytnutých způsobem podle § 4a odst. 2 písm. e) a f), informacích poskytnutých v jiné než elektronické podobě, nebo mimořádně rozsáhlých elektronicky poskytnutých informacích postačí zveřejnit doprovodnou informaci vyjadřující jejich obsah.

Obecní úřad by tedy měl poskytnuté informace zveřejnit do 22. 3. 16.

Zatím přikládám foto, abyste si udělali obrázek o tom, co je „objemné množství oddělených a odlišných informací“.

Poskytnute_informace_02 Poskytnute_informace_01

Ing. Martin Bok
martin.bok@3ok.cz

 

1 komentář u „Informace, informace, informace – dějství druhé

  1. Pingback: Informace, informace, informace – dějství třetí |

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..