Výlet do kláštera Hájek

Srpnový výlet Klubu volného času se uskutečnil v sobotu 25. 8. 2018 ráno, a přestože v měsíci srpnu žádný Zpravodaj nevyšel a výlet nebyl řádně avizován, možnost prohlédnout si běžně nepřístupný klášter v Hájku u Červeného Újezdu využilo poměrně hodně zájemců.

Někteří dorazili autobusem, jiní auty, ale překvapivě jsme se všichni sešli ve stejnou dobu na parkovišti před klášterní branou.

Areál byl otevřen u příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie, ale my jsme navíc měli vzácnou možnost prohlédnout si ho za doprovodu otce Vianney, zaposlouchat se do jeho vyprávění o dávné historii i poměrně nedávné současnosti celého areálu a na vlastní oči se přesvědčit, jak moc tento klášter, do něhož ročně chodívalo přes šedesát tisíc poutníků, po druhé světové válce pod správou čsl. Armády zpustl. Naštěstí byly vidět také výsledky obětavé práce Františkánů, kteří areál získali zpět, i úsilí řady dobrovolníků, kteří se snaží místu navrátit jeho bývalou krásu a slávu. Zejména ústřední stavba s Loretou je již nádherně obnovena, stejně jako okolí místního zázračného pramene, pro jehož chuťově výtečnou vodu si chodí i řada nevěřících. A i když většina z nás do klášterní kasičky přihodila větší či menší obnos, odjížděli jsme s vědomím, že na celkovou obnovu si klášter, bohužel, bude muset ještě hodně dlouho počkat. Zároveň nás ale hřála skutečnost, že se nám podařilo společně poznat další architektonický skvost a místo, které sehrálo významnou úlohu v našich dějinách.

Jana Tučková a Alena Heinrichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..