Oslavy 120 let Sboru dobrovolných hasičů v Loděnici

Když obecní radní v roce 1898 konečně našli dostatek peněz a založili Obecní sbor dobrovolných hasičů (plány na jeho založení existovaly již od roku 1859, dva roky po požáru tkalcovny Goldstein a Kleinberg, který vzal živobytí řadě loděnických rodin), určitě netušili, že se stane jediným loděnickým sdružením, které jako jediné bude existovat bez přerušení dalších 120 let. První obecní hasičská stříkačka byla slavnostně vysvěcena o rok později, v roce 1899.

Technické vybavení sboru se od té doby podstatně změnilo, od ručních stříkaček tažených koňmi, přes motorizované, po nejmodernější vozy s integrovanou nádrží.  Dnes již muzeální kousky se pečlivě uchovávají pro příští generace;  moderní technika je k vidění při cvičení, na soutěžích, ale hlavně při ostrých výjezdech na ochranu majetku obyvatel naší obce i obyvatel obcí v okolí. Vystavuje se i při hasičských slavnostech, tak jako tomu například bylo na loděnickém náměstí při oslavách 90. výročí založení Sboru.

Letošní oslavy neuvěřitelných 120 let činnosti se uskutečnily v sobotu 15. září 2019 ve velkém stylu. Díky skvělé organizaci si ji návštěvníci všech věkových skupin mohli užít plnými doušky. Horní část náměstí byla uzavřena pro provoz a celá plocha byla dokonale využita. Prostor u Loděnky byl vyhrazen technice – historické i současné – na jejíž přípravě místní hasiči spolupracovali se Sbory dobrovolných hasičů z Chrustenic, Nenačovic, Sv. Jana pod Skalou a s berounským Hasičským záchranným sborem.

Historická motorová stříkačka a její  nenačovičtí  „majitelé“ – Ještě starší ruční přístroj loděnických hasičů

K vidění bylo i hasičské vybavení – vývojem prošla totiž i uniforma a ochranné pomůcky – od historického čamarového saka a kalhot v bílé barvě a plátěným plynovým maskám – až k modernímu funkčnímu vybavení a slušivým modrým slavnostním uniformám.

Čabraková uniforma  – Původní dýchací přístroj do zadýmované oblasti využívaný hasiči i vojskem – Hasičská helma ze sbírek SDH Nenačovice

A jak vypadá současnost se návštěvníci mohli přesvědčit na statické ukázce i pohledem na všudypřítomné hasiče ve slavnostním i pracovním oblečení

Druhá strana patřila stánkům s občerstvením (poděkování patří týmu ZŠ Loděnice i rodině Vohradských) a nechyběla  ani kultura. Na scéně se od jedné odpoledne střídaly kapely různých žánrů – od folkového Kaluwaitu, přes tvrdší Bulldog – a kulturní program pokračoval kapelami Rockfór a Nikdo neví nic. Celou akci moderoval konferenciér Jiří Smíšek z Malých Přílep a obětavě ozvučoval Martin Holý ze skupiny Index.   Právě tato skupina pak zahrála ještě večer na Hasičské zábavě. Následná  afterparty s DJem Ice Tomato sobotní  bohatý program zakončila.

Nezapomnělo se ani na mladší generaci – celý parčík i některé stánky patřily dětem – o zábavu se postaral hasičský dorost – Plamínek – a také tým Míly Křížkové.

Nechyběly aktivity pohybové…..

… kreslení na obličej i na papír…

…. a cvičení mozkových závitů – stánek se stavebnicí SEVA Ing. Petra Šimra lákal malé i odrostlejší techniky.

Na oslavách 120. výročí  založení  Obecního sboru dobrovolných hasičů si tak každý mohl přijít na své a nezbývá než všechny organizátory pochválit za perfektní organizaci a nasazení při pořádání tak nádherné a dobře avizované akce pro všechny obyvatele Loděnice i příchozí odjinud.  Poděkování samozřejmě patří i sponzorům : OÚ Loděnice a firmám Ecoring, GZ Media, Ginzel – Technické sklo a Vogelsang Fasteners. Ale největší dík patří samozřejmě starostovi Miroslavu Voleskému i všem ostatním aktivním i bývalým hasičům.

O to více překvapí, že většinu návštěvníků tvořili jen současní a bývalí hasiči, jejich rodiny a příznivci.  A dokonce se našli i tací, co se netajili nespokojeností s dočasně uzavřeným parkovištěm před Loděnkou a nutností udělat pár kroků navíc, ale berou jako samozřejmost, že někdo cizí si udělá čas na fyzickou přípravu a stejně tak nelituje času na záchranu majetku a životů cizích lidí při požáru nebo povodních.

Moc doufám, že to naše hasiče neodradí a minimálně za deset let se stejně krásná oslava uskuteční znovu.

Jana Tučková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..