Kulturní stránky

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků
Od listopadu do dubna  je otevřeno
po dohodě na tel. +420 737 177 100. 

Kalendář akcí

Čas začátkuPopisMístoPořadatelDoplňující informace
01. 12. 2018
9:00
Výlet na VrážPřed MŠ LoděniceKlub volného časuPěší účastníci sraz 9:00 před školkou, (autobus 380 v 10:01) – v 10:00 prohlídka kostela, historie vrážských statků, vzpomínka na Martu Krásovou i na odsunuté loděnické občany zabité pod Vráží.
01. 12. 2018
16:00
Mikulášská nadílka
Klub LoděniceOÚ Loděnice
02. 12. 2018
Zahájení adventu v BerouněHusovo náměstí, Beroun - Bruslení, koncerty, vánoční trhy –17:00 rozsvícení vánočního stromu.
02. 12. 2018
16:00
Rozsvícení vánočního stromečkuHusovo náměstí, LoděniceOÚ Loděnice
02. 12. 2018
14:00 –19:00
Mikuláš v muzeuMuzeum Českého krasuSpolupořádá Muzeum Českého krasu a Dům dětí a mládeže BerounČertovský sklep a Mikulášské nebe snadílkou pro děti. Objednávky předem v DDM Beroun!
10. 12. 2018
17:30
Adventní zastavení s příběhy z Loděnické historieKlub LoděniceKlub volného časuPřednáší MUDr. Šárka Konečná. Je až neuvěřitelné, co všechno lze vyčíst ze starých matrik, kronik a vypátrat v archivech. Jde o téměř detektivní a napínavou práci s často nepředvídatelnými zjištěními. Přijďte si poslechnout, čím nás paní doktorka Konečná překvapí.
12. 12. 2018
16:00
Z pohádky do pohádkyKlub LoděniceMŠ LoděniceDěti a tým školky Loděnice srdečně zvou všechny rodiče, prarodiče, sourozence, kamarády, známé i neznámé
na Vánoční besídku s pohádkou, hudbou, tancem a písničkami. Společně s dětmi si můžete
vyrobit vánoční dekorace a zazpívat si koledy.
Přijďte si užít kouzlo předvánočního času společně s dětmi.
7. - 15. 12. 2018Výstava betlémůRestaurace Ve StoletíKlub volného časuVstup zdarma. Organizátoři děkují panu Mužíkovi, že umožnil výstavu uspořádat a všem, kdo na výstavu zapůjčili svůj betlém.
16. 12. 2018
19:00
Jean Robert– Charrier: Pro tebe cokoliv Beroun - Kulturní dům PlzeňkaMěstské kulturní centrum BerounFrancouzská komedie.
24. 12. 2018
14:00
Štědrodenní koncertKostel ve Svatém Janu pod SkalouCOMODO & Taťana Machačová a Pavel Kučera, klavírista, varhaník a skladatel, Jiří Ševčík se svými dvěma syny na housle a perkusista Milan Zelený.
25. 12. 2018
20:00
Petr Vondráček & Lokomotiva – Božihodový rock’n’rollKlub LoděniceLOKULSTradiční vánoční rock´n´rollový koncert.
05. 01. 2019
16:00
Tříkrálový koncertKostel Sv. Václava v LoděniciComodo & Taťana Machačová a Pavel Kučera, klavírista, varhaník a skladatel.
10. 01. 2019
17:30
Příběhy z loděnické kronikyKlub LoděniceKlub volného časuPřednáší Alena Heinrichová.
02. 02. 2019
09:00
Pletení z ratanuKlub LoděniceKlub volného časukošíky, ošatky, podnosy – pod vedením zkušené lektorky. Každý účastník si uhradí pouze spotřebovaný materiál.
15.3. 2019
20:00
Energit - koncertKlub LoděniceLOKULS

Změna programu vyhrazena.

Články kulturní rubriky:

Loděnická Vlastivěda – Výlet na Vráž – 1. 12. 2018

Ani ledovka z předešlé noci, ani slunce úspěšně schované za mraky, neodradily hrstku statečných od pěší túry z loděnického náměstí, přes Hůrku, až k domu, kde bydlela se svou maminkou fenomenální operní pěvkyně Marta Krásová. Vlastně jsme šli téměř stejnou cestou, kudy tato úspěšná, ale skromná žena kráčívala do loděnického kostela na Štědrý den zazpívat farníkům při půlnoční mši. Svůj, dnes už přestavěný domeček, obestavěný řadou dalších domů, by už asi nepoznala. Přesto nádherná sněhová nadílka a lesní ticho v této části Vráže působily uklidňujícím dojmem.

(Pokračování textu…)

Posted in Články občanů, Kultura | Leave a comment

Výroba Adventních věnců – 24. 11. 2018 v Klubu

Sobotní podzimní plískanice a dušičkové počasí byly jako stvořené pro výrobu adventní výzdoby a každý účastník ji pojal trochu jinak. Z připraveného chvojí vznikaly věnce, ale i jednotlivé okrasné misky a závěsné dekorace, které si každý mohl přizdobit mašlemi, svíčkami a nejrůznějšími dalšími ozdobami tak, aby výsledek lahodil nejen oku, ale také barevně ladil s interiérem, v němž bude umístěn.

Loděničtí zahrádkáři a jejich předseda, Filip Melichar, mysleli opravdu na všechno -výběr materiálu byl široký, prostoru pro všechny bylo také dost a tak své kreativní nápady mohly realizovat všechny věkové kategorie, včetně předškoláků, a zastoupeni byli i muži. Paní Šafránková všechny návštěvníky mile vítala, díky paní Třesohlavé byly k dispozici i výtečné rohlíčky k zakousnutí, paní Veverová a Heinrichová zase obstarávaly nápoje.  Prostě moc hezká akce. Děkujeme.

Jana Tučková

Posted in Články občanů, Kultura | Leave a comment

Klub volného času – Beáta Sochocká a její vyprávění o Číně – 22. 11. 2018

Přestože se Zpravodaj se změnou termínu dostal do schránek pouze den předem, vyprávění sympatické brunetky si do Klubu přišlo poslechnout poměrně hodně Loděnických občanů.

Nevšední zážitky z nejrůznějších dopravních prostředků, sci-fi  způsob nakupování obyčejných lístků na metro nebo suvenýrů, bizarní kulinářské zážitky, střípky z čínských svatebních zvyklostí, … a také nepřehlédnutelné pandy a jejich chovná stanice ve městě Chengdu, to vše udrželo posluchače v sedadlech neuvěřitelné dvě hodiny.

Jana Tučková

Posted in Články občanů, Kultura | Leave a comment

Oslava 100 let Republiky v Loděnici – ještě dodatek

Nejprve bych se ráda omluvila paní učitelce Postlerové, která nebyla v článku 100 LET REPUBLIKY – rekonstrukce průběhu událostí 28. října 1918 v Loděnici jmenovitě uvedena, přestože se školním pěveckým souborem celé vystoupení nastudovala naprosto sama a ve svém volním čase (stejně jako řadu dalších vystoupení). Velmi ráda teď tuto chybu napravuji a dodatečně děkuji za její příspěvek k celé oslavě.

A pro všechny zájemce a loděnické patrioty ještě připojuji  informaci, že naše lípa byla zařazena do celostátní databáze Lip republiky 1918 – 2018 (ke shlédnutí na webových stránkách: https://lipyrepubliky.cz/location/stredocesky-krajhttps://lipyrepubliky.cz/lipa/lipa-republiky-v-lodenici-u-berouna//)

Jana Tučková

 

Posted in Články občanů, Kultura | Leave a comment

Vyhodnocení 1. sezony provozu Musea trati a Ostře sledovaných vlaků

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků ukončilo svoji první sezonu. Naši malou připomínku minulých a nedávných dob navštívilo za 76 návštěvních dnů, převážně sobot a nedělí, 753 návštěvníků. Děti jsme nepočítali. Byli u nás turisté z celé republiky, navštívili nás i německy a polsky hovořící.

Všichni nám vyzdobené nádraží pochválili. Zajímali se i o historii obce a četné dotazy jen potvrdily, že se jim naše „Museum“ líbí. Zajímavá byla setkání s bývalými loděnickými občany, kteří nyní bydlí u svých potomků daleko od nás. Jejich vzpomínky obohatily naše průvodcovské vyprávění o poznatky, které jsme nikde nevyčetli.

Na doporučeném „jízdném“ jsme vybrali 22.741 Kč. Po odpočtu částek na úhradu dotisku plakátů a vstupenek jsme vybrané peníze předali jako dobrovolný příspěvek obci.

Jako průvodci se na chodu „Musea“ vystřídali pánové a dámy: Z. Sojka, J. Cajthaml, R. Veverová, A. Heinrichová, L. Hadáček, Z. Gunterová, J. Fator, Z. Bauerová, M. Němečková, P. Šafránková, V. Šimánek, J. Sladká, M. Vyskočilová, K. Boková a B. Boková. Odměnou nám byl jen dík návštěvníků.

Přes zimu bude v muzeu zavřeno, ale na návštěvě se lze domluvit na tel. 737 177 100. Sezonu zahájíme podle počasí v březnu 2019.

Alena Heinrichová

Posted in Články občanů, Kultura | Leave a comment

100 LET REPUBLIKY – rekonstrukce průběhu událostí 28. října 1918 v Loděnici

Načasování oslav v Loděnici na sobotu 20. 10. 2018 se ukázalo, alespoň z hlediska počasí, jako dokonalé – přesto, že se celá akce odehrávala na konci října a ráno ještě bylo nebe zamračené, už před polednem vykouklo sluníčko a vydrželo svítit až do ukončení celé akce. Účinkující a hlavní aktéři měli od rána plné ruce práce s přípravami, ale zahájení na nádraží proběhlo podle plánu až po třetí hodině odpolední  – v souladu s historickým záznamem v loděnické Drážní kronice.

Atmosféru října roku 1918 početným divákům přibližovaly postavy v historických kostýmech: vypravěč číslo 1 (Martin Bok) a paní Historie (Alena Heinrichová), dokreslovaly hudební vstupy členů pěveckého souboru Comodo (taktéž v krásných dobových kostýmech), Berounské šestky a žáků ZŠ Loděnice.

Ke slovu přišly i další důležité postavy: drážní zřízenec (Ivan Stejskal) a přednosta stanice (Václav Ježek), neboť podle již zmíněné Drážní kroniky:
(Pokračování textu…)

Posted in Články občanů, Kultura | 1 Comment

Loděnická vlastivěda – Výlet do Unhošti a Svárova – 13. 10. 2018

Když jsme se sešli na autobusové zastávce, byla ještě trochu mlha, ale sluníčko se již prodíralo mezi mraky. Nakonec jsme ale využili nabídku volných míst v autech, kam jsme se pohodlně vešli. To nám nejen usnadnilo cestování, ale i umožnilo přizpůsobit trasu a do Unhoště dojet přes Nouzov (vyhlášeného letoviska, kde měly vzniknout lázně u vřídla Čeperka, ale nakonec tam byl postaven jen hotel s bazénem a tenisovými kurty, který válce sloužil jako kasárna).

Na hledání Feldekovského zámku nám již sice nezbyl čas, nicméně posléze jsme byli ujištěni, že není přístupný a zřejmě ještě nějakou dobu, přes veškerou snahu městského úřadu, přístupný nebude. V unhošťském muzeu nám to však vynahradili – nejen, že kvůli nám otevřeli o půl hodiny dříve, ale uvítali nás perfektně připravenou přednáškou s diapozitivy a velmi fundovaným vypravěčem Jakubem Neumannem.
(Pokračování textu…)

Posted in Články občanů, Kultura | Leave a comment

100 let republiky v Loděnici 20. října 2018

I. Rekonstrukce loděnického 28. října 1918

Na loděnickém nádraží se nejen natáčely Ostře sledované vlaky, ale také sem přišla první telegrafická zpráva o ustavení samostatné Československé republiky. Dne 20. 10. 2018 v 15:00 zde proběhne rekonstrukce této historické události v dobových kostýmech a s dobovým občerstvením. Kulturní program zajistí žáci ZŠ a soubory Berouňačka a COMODO. Poté se všichni přesuneme na náměstí, kde v 17:00 bude v horní části náměstí slavnostně zasazena lípa ke stoletému výročí samostatné republiky. Na závěr si společně se souborem COMODO zazpíváme hymnu. (Dobové oblečení vítáno.)

II. Prvorepubliková tančírna – Alice Bauer & kapela

Zveme Vás na večer plný swingových a tanečně jazzových melodií, harmonií a rytmů, jež již věky sotva které srdce a nohu nechají v klidu, zejména v západních kulturách, a to v podání Alice Bauer a dalších profesionálních jazzmanů dne 20. října od osmé večerní v bývalé loděnické Sokolovně.

(Pokračování textu…)

Posted in Články redakce, Kultura | Leave a comment

Oslavy 120 let Sboru dobrovolných hasičů v Loděnici

Když obecní radní v roce 1898 konečně našli dostatek peněz a založili Obecní sbor dobrovolných hasičů (plány na jeho založení existovaly již od roku 1859, dva roky po požáru tkalcovny Goldstein a Kleinberg, který vzal živobytí řadě loděnických rodin), určitě netušili, že se stane jediným loděnickým sdružením, které jako jediné bude existovat bez přerušení dalších 120 let. První obecní hasičská stříkačka byla slavnostně vysvěcena o rok později, v roce 1899. (Pokračování textu…)

Posted in Články občanů, Kultura | Leave a comment

Výlet do kláštera Hájek

Srpnový výlet Klubu volného času se uskutečnil v sobotu 25. 8. 2018 ráno, a přestože v měsíci srpnu žádný Zpravodaj nevyšel a výlet nebyl řádně avizován, možnost prohlédnout si běžně nepřístupný klášter v Hájku u Červeného Újezdu využilo poměrně hodně zájemců.

Někteří dorazili autobusem, jiní auty, ale překvapivě jsme se všichni sešli ve stejnou dobu na parkovišti před klášterní branou.

(Pokračování textu…)

Posted in Články občanů, Kultura | Leave a comment

 

Starší příspěvky rubriky Kultura