Říjnové zasedání zastupitelstva

Stěžejním tématem zasedání se stal bod č. 6. Ten se týká zpracování územní studie na průmyslovou zónu mezi dálnicí a hlavní silnicí č. 605, která prochází Loděnicí. Podrobněji se tématu věnuje Martin Bok ve svém článku „Proč to udělali?“, který je určen rovněž pro toto číslo Zpravodaje.

Na zasedání byl přítomen Josef Jandač, zástupce jednoho z majitelů pozemků. Sdělil, že pozemek obec prodala již po změně územního plánu (na pozemek určený pro výrobu a skladování), a postěžoval si, že je tato investice ztrátová (časy 24:30 a 27:20). Stálo by proto za úvahu, pokusit se pozemek odkoupit zpět. Mohli bychom jej poté využít tak, aby pro obec neznamenal výrazně vyšší zatížení dopravou a zvýšení rizika dopravních nehod. Odkoupením pozemku by obec získala jistou kontrolu nad poměrně značnou oblastí a navíc by se mohla vrátit např. ke staršímu nápadu – vybudovat v této oblasti sportoviště. Jsem toho názoru, že průmyslových lokalit je v poměrně malé Loděnici víc než dost. 

Na zasedání starosta společně s Ing. Vokálem, externím ekonomem obce, zmínili finanční přínos průmyslové zóny do obecního rozpočtu. I když nepadl žádný přesnější údaj, považuji jejich názor za mylný. Pokud bude na pozemku jednou stát průmyslový areál, odhaduji kýžený finanční přínos (navýšení daňových příjmů) pro obecní rozpočet na maximálně 100 tis. Kč ročně. Jinak by tomu mohlo být pouze v případě, kdyby zde investor vystavěl obytné domy řekněme pro 100 nových občanů Loděnice a ti se zde nezapomněli přihlásit k trvalému pobytu. Teprve pak bychom mohli počítat s příjmy o řád vyššími.

Zastupitelé odsouhlasili další rozpočtové změny.*) V příjmové části rozpočtu stále není započítán příspěvek okolních obcí na přístavbu základní školy. Starosta navíc jedná pouze se čtyřmi z nich. Na výdajové straně rozpočtu dochází k nemalému nárůstu. Vedení bohužel neposkytlo žádné písemné zdůvodnění ani výstižný komentář. Zájemci se tedy nedoví mnoho informací ani ze zvukového záznamu zasedání.

1. Opravy mateřské školy
Rozpočet byl navýšen z 1,3 na 2 mil. Kč. Připomínám, že za stavební úpravy budovy MŠ v letech 2014 až 2017 utratíme více než 7 mil. Kč. Letos znovu zejména za práce související s odvlhčením budovy. První pokus o odvlhčení se bohužel nezdařil.

2. Oprava sociálního zařízení v Kulturním zařízení
Jedná se o navýšení 600 tis. Kč. Půjde o úpravy stávajících WC (odpadové potrubí, odvětrání odpadu, rozvod vody, obklad, dlažba, sanitární keramika). Vedení obce nebylo schopno vysvětlit, jakým způsobem k tak vysoké sumě dospělo. Očekával bych, že k jednání předloží např. předběžný rozpočet od projektanta. Starosta si dokonce ani nebyl jistý, jestli se rekonstrukce bude týkat pouze WC naproti přísálí (čas 1:17:20). Úpravy je navíc potřeba realizovat do konce roku. Opět to tedy spěchá, a zřejmě proto si musíme připlatit. Přitom by bylo logičtější rozbourat WC o prázdninách, tedy v období, kdy je budova využívána nejméně.
Už kvůli této položce jsem rozpočtovou změnu nepodpořil. Opět jako jediný. Jsem přesvědčen, že úpravy lze pořídit levněji. Instalaci zlatých kohoutků zde neočekávám.

3. Komunální odpad (včetně tříděného)
Navýšení z 2,5 na 2,9 mil. Kč.

4. Činnost místní správy
Navýšení z 5,7 na 5,9 mil. Kč.

Kamil Horný, zastupitel

*) Upozorňuji, že dokument obsahující rozpočtové změny, o kterých zastupitelé hlasovali (viz www.lodeni.cz) se neshoduje s dokumentem, který je nyní zveřejněn na webu obce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..